Instalace a nastavení Apple Mac OS X

18. 10. 2015

Když jsem psal článek o mých oblíbených aplikacích pro OS X, tak jsem jej chtěl uvést krátkým přehledem nastavení. Ve chvíli kdy jsem psal 30 řádek nastavení jsem se rozhodnul vyčlenít tuto část do samostatného článku.

Instalace Mac OS X

Osobně preferuji čistou instalaci. Návod na přípravu instalačního USB pro OS X 10.11 El Capitan jsem nedávno sepsal ZDE. Upgrade na poslední verzi provedete přes AppStore (Jablíčko vlevo nahoře -> AppStore).

Mé nastavení OS X

OS X v angličtině. Místní nastavení (čas, datum, měna...) Czech Republic (Jablíčko -> System Preferences -> Language & Region).

Update systému - je ideální provést jako první krok po instalaci (Jablíčko -> AppStore -> Updates -> UPDATE ALL)

Klávesnice CZ+US s povoleným Show Input menu in menu bar (Jablíčko -> System Preferences -> Keyboard -> Input Sources). Pro přepínání klávesnice je dobré povolit klávesovou zkratku např. výchozí Shift + Space (Jablíčko -> System Preferences -> Keyboard -> Shortcuts -> Input Sources)

Dock (Jablíčko -> System Preferences -> Dock) - umístěný dole, ikony spíše menší, bez zvětšování a hlavně schovávací (Automatically hide and show the Dock). Vyčištění a přizpůsobení aplikací v Docku považuji za zásadní zrychlení práce s Macem. Jak u spuštěné aplikace nastavit, aby zůstala v Docku? Sekundární klik na její ikonu v Docku -> Options -> Keep in Dock

Aktivní roh na uzamčení - při každém opuštění počítače jej zamykám s nutností zadat heslo pro odemknutí. Aby to bylo jednoduché, tak mám levý dolní roh aktivován pro uspání displeje (Jablíčko -> System Preferences -> Desktop & Screensaver -> Screen Saver -> Hot Corners -> Put Display to Sleep) a zároveň nastaveno vyžadování hesla ihned po uspání (Jablíčko -> System Preferences -> Security & Privacy -> General -> Require password immediately after...)

Zpráva na uzamknutém displeji - v případě, že někdo váš počítač najde, tak je ideální zadat kontaktní údaje na uzamknutou obrazovku (Jablíčko -> System Preferences -> Security & Privacy -> General -> Show a message when... Set lock message...). Osobně tam mám email a telefon ve formátu +420...

Pozadí na pracovní ploše - preferuji 1x za den náhodný výběr z vlastních fotografií přírody, které mám všechny v jedné složce na Google Drive (Jablíčko -> System Preferences -> Desktop & Screen Saver -> Desktop -> + a výběr složky). Ideální je to při prezentacích na projektoru/externím displeji - než spustím prezentaci tak je vidět jen fotogefie a je to skvělý "icebraker". Když už jsme u visuálního nastavení, tak čím dál raději mám tmavé pozadí. Proto si nastavuji Jablíčko -> System Preferences -> General -> Use dark menu bar and Dock

Trackpad a myš Trackapd Secondary click - two fingers

BluetoothOsobně vypínám Bluetooth kdykoliv jej nepotřebuji. Je proto dobré jej vidět v horní liště. (Jablíčko -> System Preferences -> Bluetooth -> Show Bluetooth in menu bar). Abchom si s kolegy nepletli Bluetooth klávesnice a myši, tak je dobré si je pojmenovat. V nastavení Bluetooth stačí sekundární kliknutí (dva prsty, nebo pravé tlačítko) a zvolit Rename. Například "Vojta klavesnice doma".

Název počítače (Jablíčko -> System Preferences -> Sharing -> Computer Name) vidí všichni při sdílení, ale hlavně se spuštěným Bluetooth

Tiskárny - jejich instalace je ve většině případů extrémně jednoduchá. Tiskárna musí být na společné síti (Ethernet/WiFi), nebo připojená přes USB. Jablíčko -> System Preferences -> Printers & Scanners -> + stačí vybrat z menu, v políčku Name případně přejmenovat (já mám vše s prefixem, např. "Doma HP LJ 1234") a přidat tlačítkem Add.

Notifikace - nejotravnější součást iOS a OS X. Zakazujte co jde.

Datum a čas - v horní liště se ve výchozím stavu u EN instalace ukazuje den týdne, ale ne datum. Osobně preferuji zrušit zobrazení dne v týdnu a zobrazit datum. Jablíčko -> System Preferences -> Date & Time -> Clock

Finder - položky v levém sloupci - ve výchozím stavu mi zde chybí spousta položek. Spustit Finder -> Finder -> Preferences -> Sidebar. Zde zapínám:

  • Zobrazení počítače (název počítače)
  • Zobrazení celého disku Hard disks
  • Zobrazení celé uživatelské složky (jméno uživatele)
  • A dle libosti ostatní
Ve Finderu si můžete položky uspořádat jednoduše přetažením nahoru/dolů.